Enerjimiz Güneşten Tatlı Suyumuz Denizden..

215
Görüntüleme

11 Haziran Cumartesi günü Kadıköy Belediye Başkanımız Av. Şerdil Dara Odabaşı’nın sunduğu, “Kadıköy’ün Dünü Bugünü” konulu konferansı gerçekleştirdik.

Konferansımıza Türkiye’nin İlk Çevre Bakanı, 16 yıl Bakırköy Belediye Başkanlığı yapan Sn. Ali Talip Özdemir, Bakan Müsteşarı ve Renault Mais Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerinde bulunmuş, Disiplin Kurulu ve Divan Kurulu Başkanımız, Sn. M. İbrahim Aybar katılım sağladı.

Yelken Kulüplerinin Değerli Başkan ve Yöneticileri, Sponsor firmalarımızın Yöneticileri,İstanbul İl Yelken Temsilcimiz, değerli basın mensupları, üyelerimiz, velilerimiz ve sporcularımızla birlikte yoğun bir katılımla gerçekleşen konferans sonrasında Kadıköy Belediye Başkanımız Av. Şerdil Dara Odabaşı’na Üyemiz Alp Ülgür’ün , bakır, el emeği ile hazırlanmış olduğu Kadıköy Kalkedon’ken kullanılan sikke örneğini içeren bir plaket sunduk.

Devamında, Yelken Kulübünde Türkiye’de bir ilk olma niteliği taşıyan Güneş Enerji Santralimiz ve Deniz Suyu Arıtma tesislerimizin açılışını gerçekleştirdik.

Başkanımız Dr. Sedat Soybay basın mensuplarına verdiği ropörtajda;

” Enerji Güneşten, Tatlı Su Denizden.. bu slogan çatısı altında, sahil tesislerimiz çatılarına güneş panellerimizi yerleştirdik. Toplam 20 Kw kurulu güç elde ettik. Daha sonra bu enerjiyi de kullanabileceğimiz şekilde deniz suyu arıtma sistemimizi kurduk. Günde 20 ton civarındaki suyu, tuzlu sudan tatlı suya çeviriyoruz ve tesislerimizdeki tüm spor faaliyetlerimizde, yelkenlerimizin, teknelerimizin yıkanmasında ve duş ve bu gibi kullanım alanlarınmızda bu suyu çok rahatlıkla hijyenik olarak kullanabiliyoruz. Araştırdığım da dünyada başka bir yerde göremedim. Türkiye’de benzeri yok. Bir spor kulübünde, her iki sistemi birden kurarak ve sporculara Çevre Bilincini aşılayan, hem ekonomik hemde vatandaşlık değerlere değer vermesi ve bunu bukadar kısa zamanda gerçekleştirmiş olan bir örnek teşkil edecektir diye düşünüyorum” dedi.

Günün bir diğer önemli gelişmesi de, Manta 5 Elektrikli Deniz Bisikleti, Türkiye’de ilk defa Marmara Yelken Kulübü sahil tesislerimizden denize çıktı. Elektrikli bisikletimizin tüm enerjisi’de yine kurmuş olduğumu Güneş Enerjisi Santralinden karşılanıyor.

Bu özel günde bizleri yanlız bırakmayan ;

Türkiye’nin İlk Çevre Bakanı Sn. Ali Talip Özdemir, Kadıköy Belediye Başkanımız Av. Şerdil Dara Odabaşı, Kadıköy Belediye Başkan Yardımcısı Sayın Mustafa Oltulu, Kadıköy Belediye Başkan Danışmanı Sn. Dinç Çoban, Özel Kalem Tuncay Öztürk, Özel Kalem Aycan Gökçek, Basın Danışmanları Sn. Burcu Yeşilbaş ve Sayın Muratcan Afacan. İstanbul Yelken Kulübü Başkanı Sayın Yavuz Dinar, Galatasaray Yelken Şube Sorumlusu Sn. İsmail Uzunlar. Balıkadamlar Spor Kulübü Başkanı Sayın Gündoğdu Saruhanoğlu ve Yönetim Kurulu Üyeleri Sayın Ender Kaptanoğlu ve Sayın Emre Kuş, Sporturist A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Mehmet Türsan, Başkan Yardımcısı Sayın Özhan Merter, Yönetim Kurulu Üyeleri Sayın Hüseyin Özkozacı, Sayın Süheyl Batum, şirket Avukatı Sayın Levent Seçkin ve Sporturist A.Ş. Şirket Müdürü Sayın Sabire Tosun. İstanbul İl Yelken Temsilcisi Sayın Ayça Ark, Yeni Zellanda Ticaret Müsteşarları Sayın Gökşin Duman ve Sayın Vedit Kamiloğlu. Sponsorlarımızdan Alsim İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı, Üyemiz Sayın Serdar Pakakar ve ailesi. Manta5 Dünya Başkanı Sayın Ray Lewis, Manta 5 Türkiye Ceosu Sayın Onur Yıldızdaç, Manta 5 Ekibi Sayın Barış Erseniz, Sayın Cengizhan Yıldırım, Sayın Burak Çelik, Sayın Serkan Sarısaç. Uyguner Deri Sayın Levent Kavuzlu,

Antrenör, sporcu, veli ve sevgili üyelerimize, değerli misafirlerimize teşekkür ederiz…

DCIM100MEDIADJI_0143.JPG

Paylaş