Dr. Orhan Çekiç “Cumhuriyet’e Giden Uzun İnce Yol” Konferansımız Gerçekleşti

113
Görüntüleme

Gedik Üniversitesi’nde Öğretim Üyesi ve Atatürk Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Sn. Dr. Orhan Çekiç tarafından “Cumhuriyet’e Giden Uzun İnce Yol” konulu konferans 23 Ekim Cumartesi günü üyelerimiz, sporcu velilerimiz ve sporcularımızın katılımlarıyla gerçekleşti.

Bilinenden çok bilinmeyen bir Atatürk’le tanıştığımız, iki saati aşkın bir süre boyunca devam eden konferansımızın sonunda Sn. Dr. Orhan Çekiç birbirinden kıymetli eserlerini imzalayarak üyelerimize takdim etti.

ÖZGEÇMİŞ ve ESERLER:

Dr. Öğretim Üyesi Sayın ORHAN ÇEKİÇ:

1943 yılında İskenderun’da doğdu. İlk ve Ortaokulu İskenderun’da, liseyi Burdur’da bitirdi. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden, İdare ve Siyaset Bölümünden mezun oldu. (1966). Marmara Üniversitesi’nde Yüksek Lisans (1998)  ve Doktora yaptı. (2000).

İş hayatına Japonya Büyükelçiliği’nde Kültür Ataşe Yardımcısı olarak başladı. Daha sonra özel teşebbüse geçerek, IBM ve ITT gibi uluslar arası şirketlerde üst düzey yönetici olarak görevler yaptı. Medya sektörüne geçerek, Sabah, Milliyet, Akşam gibi gazetelerde yöneticiliklerde bulundu.

2001 yılı itibariyle Maltepe Üniversitesi’ne katılarak akademik yaşama intisap etti ve 15 yıl süreyle Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Öğretim Üyeliği ve Bölüm Başkanlığı yaptı. Halen Gedik Üniversitesi’nde Öğretim Üyesi ve Atatürk Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü.

 Mustafa Kemal Derneği Genel Başkanı.

Moda Lions Kulübü Onursal Üyesi.

 Fiilen üstlendiği görev ne olursa olsun, 30 yıldan buyana Cumhuriyet Tarihimize ilişkin araştırmalarını aralıksız sürdürüyor, dizi konferanslarında, hazırlayıp sunduğu TV programlarında, Yakın Çağ Tarihi’mizi, Cumhuriyetimizin Kazanımları’nı, Kurtuluş Savaşı’ mızı, Atatürk’ü ve devrimlerini anlatıyor.

*İlk Şiir kitabı “Prangalı Özlem”, 1972 yılında yayımlandı.
* “ Uluslararası Terörizm ve Ermeni Terörü” çalışmasıyla, 1982 Şevket Bilgin Ödülü’nü     kazandı.
*Akşam Gazetesi için, “Son Üç Yüz Gün”, “Cumhuriyet’e Giden uzun İnce Yol”,  “Büyük Taarruz”,  gibi diziler yazdı.

“Kurtuluş Savaşı” Belgesel Gazetesi’ni yayınladı.

BEST FM’de 40 hafta süreyle, “Atatürk’ün Yolunda Bir Arpa Boyu” canlı yayın programında, Kurtuluş Savaşı’nı anlattı.

“ İmparatorluktan Cumhuriyete Türk Kurtuluş Savaşı Belgeseli” kitabı, Harp Akademileri’nde, Maltepe ve İstinye üniversitelerinde, şimdi Gedik Üniversitesi’nde ders kitabı olarak kabul edildi ve okutuluyor.

 * Diğer kitapları: “1918 Mondros’tan İstanbul’a”, “1919 Samsun’dan Erzurum’a”, “1920 Sivas’tan Ankara’ya”, “SON YIL: 1938”, “Nutuk Neden ve Nasıl Yazıldı?” Cumhuriyet Kitapları tarafından yayınlandı. (2007). Şimdi Kaynak Yayınları tarafından yayınlanıyor.

“Ermeni Sorunu”, “ 19 Mayıs- Devrime İlk Adım”, “Rejimin Adı Cumhuriyet”,   ”Kaybettik: 10 Kasım” gibi belgesel gazeteler yayımladı.

* EXPO TV’de, “Beni Hatırlayınız. Gazi Mustafa Kemal.” programını 80 hafta süreyle hazırlayıp sundu.

* TEKNOLOJİ TELEVİZYONU’nda 60 hafta boyunca, “Konuşan Tarih” programını hazırladı ve sundu, Atatürk’ü, devrimlerini, Cumhuriyet Tarihimizi anlattı.

  • ULUSAL KANAL’da 60 hafta süresince, Atatürk’ü ve Cumhuriyetin Kazanımlarını anlattı ve anlatıyor.

 “CEM TV’de  “ Tarihin Rehberi Orhan Çekiç” programında, Atatürk’e yapılan saldırılara yanıt veriyor, Cumhuriyet Tarihimizi anlatıyor.

Şu anda internette yayınlanmakta olan 500’ün üzerinde dvd’de Cumhuriyet Tarihimizi anlatıyor. Çok sayıda gazete, dergi ve hakemli dergide yazdığı makalelerle, sürdürmekte olduğu yüzlerce  konferanslarla  halkımızı aydınlatma görevini sürdürüyor.

Paylaş